Skip to main content

Trinity College Dublin, The University of Dublin

Trinity Menu Trinity Search



The School of Engineering celebrates the 2018/19 undergraduate and M.A.I. prize winners

5 November 2019


2018/19 prize winners on the Museum Building steps

The School of Engineering hosted a prize winners evening in the Museum Building on 5th October 2019 to recognise the achievement of all of our undergraduate and M.A.I. students who were awarded prizes for 2018/19. There were 52 prizes awarded in 2018/19 from the Junior Freshman to the M.A.I. year in the Engineering and Engineering with Management programmes. Professor Henry Rice, the Head of the School of Engineering, hosted the event and presented certificates to over 30 students who were present in the foyer of the Museum Building for the ceremony along with their family and friends.

Awards that were given out on the night included the RPS Senior Sophister Engineering Prize which was awarded to Karen McGillion.


Karen McGillion with Professor Henry Rice (left) and Assistant Professor Nicola Marchetti (right)

Sarah Lavelle and Roisin O'Farrell were awarded first place and second place respectively for the Anita Newell Scholarships. This scholarship regonises female students who have achieved the highest and second highest average of marks at the annual examinations in the Junior Freshman year.


Sarah Lavelle and Roisin O'Farrell with Professor Henry Rice (Left) and Assistant Professor Nicola Marchetti (Right)

The prestigious John Fitzpatrick Prize was awarded to Peter Mullen which is awarded to the best MAI student at the annual examinations.


Peter Mullen, winner of the Professor John Fitzpatrick Prize and Medal

 

Full list of School of Enginering prize winners 2018/19

Junior Freshman  
Charbel Ekene Nebo Marmaduke Backhouse Prize (first prize)
Raghav Ahuja Marmaduke Backhouse Prize (second prize)
Maghnus Shaw Marmaduke Backhouse Prize (third prize)
Raghav Ahuja Victor W.Graham Prize (split and shared equally)
Oisin Cousins Victor W.Graham Prize (split and shared equally)
Charbel Ekene Nebo E.R. Stuart Prize in Engineering
Sarah Lavelle Anita Newell Scholarship (first place)
Roisin O'Farrell Anita Newell Scholarship (second place)
Senior Freshman  
Cormac Dunne Francis Spring Prize (first prize)
Francesco Digeronimo Francis Spring Prize (second prize)
Julie Gallagher Francis Spring Prize (third prize)
Cormac Dunne Victor W. Graham Prize
Julie Gallagher Anita Newell Scholarship (first place)
Anuk Moroney Anita Newell Scholarship (second place)
Junior Sophister  
Owen Clarke Collen Prize in Arts (split and shared equally)
David O'Flynn Collen Prize in Arts (split and shared equally)
Jack Mc Devitt Morgan Sheehy Prize ( split and shared equally)
Ronan McNamee Morgan Sheehy Prize (split and shared equally)
Cian Levy Robert Friel Memorial Prize
Nathan Darcy

Stanford-Smith Prize in Electronic and Electrical Engineering

Beth Dover Stanford -Smith Prize in Biomedical Engineering
Mark Nugent Stanford-Smith Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering
William Lee Stanford-Smith Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering
Cian Levy Stanford -Smith Prize in Computer Engineering Prize
Donal Lyons Stanford-Smith Prize in Electronic/Computer Engineering
Nathan Darcy B.K.P. Scaife Prize in Electronic Engineering
Julia Deladienne Edge Engineering Prize
William Lee RPS Junior Sophister Engineering Prize
Senior Sophister  
Aaron Clayton Professor Sir Bernard Crossland Prize
Michael Donnelly David Clark Prize
Christopher Doyle Clark Memorial Prize
Karen McGillion Alexander Prize
Caleb Teo MacNeill Prize
Karen McGillion RPS Senior Sophister Engineering Prize
Christopher Doyle Wright Prize
Hollie Moore Stanley Elliott Prize
Alexander Ryan Jeffcott Prize
Roisin McKeever Dimond Payne Memorial Prize
M.A.I.  
Mark Anderson MAI Project Prize in Electronic and Electrical Engineering
Luke Cunningham MAI Project Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering
Stefano Lupo MAI Stream Prize in Computer Engineering
Cian Weldon MAI Stream Prize in Biomedical Engineering
Peter Mullen MAI Stream Prize in Electronic and Computer Engineering
Dylan Dooley MAI Stream Prize in Engineering with Management
Paula Murphy MAI Stream Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering
Peter Mullen

The Professor John Fitzpatrick Prize

Cian Weldon Collen Prize in Biomedical Engineering
Luke Cunningham Collen Prize in Civil , Structural and Environmental Engineering
Stefano Lupo Collen Prize in Computer Engineering
Peter Mullen Collen prize in Electronic and Electrical Engineering
David Farrell Collen Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering
Dylan Dooley Collen Prize in Engineering with Management

 

Back to the news