Skip to main content

Trinity College Dublin, The University of Dublin

Menu Search



The School of Engineering celebrates the 2016/17 undergraduate and M.A.I. prize winners

6 October 2017

Picture of the 201617 School of Engineering prize winning students
2016/17 prize winners on the Museum Building steps

The School of Engineering hosted a prize winners evening in the Museum Building on 5th October 2017 to recognise the achievement of all of our undergraduate and M.A.I. students who were awarded prizes for 2016/17. There were 52 prizes awarded in 2016/17 from the Junior Freshman to the M.A.I. year in the Engineering and Engineering with Management programmes. Professor Henry Rice, the Head of the School of Engineering, hosted the event and presented certificates to over 30 students who were present in M17 for the ceremony along with their family and friends.

2017 saw the introduction of the Stanley Elliott prize for Senior Sophister Civil, Structural and Environmental Engineering following a generous bequest by the Elliott family. The prize was awarded to Laura Byrne for the best internship project and several members of the Elliott family were in attendance to see the presentation of the first prize.

members of the Stanley Elliott familywinner of the stanley elliott prize and her parentsmembers of the Elliott family
Pictured: far left and right - members of the Elliott family. Middle: Laura Byrne, winner of the Stanley Elliott prize and her parents

Three of the prize winners were part of the first cohort of ten students taking part in the International Engineering Programme from Thapar University in India. Shekhar Jain won the Clark Memorial Prize and the Collen Prize in Electronic and Electrical Engineering, Tushti Singla won the School of Engineering Project Prize and Abhinav Arora won the Collen Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering.

thapar university prize winners
Pictured left to right: Shekhar Jain, Tushti Singla and Abhinav Arora

Full list of School of Enginering prize winners 2016/17

Junior Freshman  
Seamas MacLochlainn Marmaduke Backhouse Prize (first prize)
Darren Mulholland Marmaduke Backhouse Prize (second prize)
Cian Levy Marmaduke Backhouse Prize (third prize)
Darren Mulholland Victor W. Graham Prize
Beth Dover E.R. Stuart Prize in Engineering
Beth Dover  Anita Newell Scholarship (first place)
Athena Richards  Anita Newell Scholarship (second place)
Senior Freshman  
Warren Pretorius Francis Spring Prize (first prize)
Robert Trew Francis Spring Prize (second prize)
Alan Gaul Francis Spring Prize (third prize)
Robert Trew Victor W. Graham Prize
Sophia Rosney Anita Newell Scholarship (first place)
Emma Masucci Anita Newell Scholarship (second place)
Junior Sophister  
Simon Bluett Collen Prize in Arts (split and shared equally)
Rian McDonnell Collen Prize in Arts (split and shared equally)
Eoin Oude Essink Collen Prize in Arts (split and shared equally)
Stefano Lupo Robert Friel Memorial Prize
Jack Woods Morgan Sheehy Prize
Simon Bluett Stanford-Smith Prize in Electronic and Electrical Engineering
Cian Conry Stanford-Smith Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering
Luke Cunningham Stanford-Smith Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering
Stefano Lupo Stanford-Smith Prize in Computer Science
Peter Mullen B.K.P. Scaife Prize in Electronic Engineering
Luke Cunningham Edge Engineering Prize
Luke Cunningham RPS Junior Sophister Engineering Prize
Senior Sophister  
Piaras Griffin Professor Sir Bernard Crossland Prize
Tiernan Buckley David Clark Prize
Shekhar Jain Clark Memorial Prize
Cliona Rogan Alexander Prize
Darragh McKay MacNeill Prize
Abhinav Arora Collen Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering
Jia Chai Collen Prize in Computer Science
Shekhar Jain Collen Prize in Electronic and Electrical Engineering
Elizabeth McCrohan Collen Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering
Tushti Singla School of Engineering Project Prize
Cliona Rogan RPS Senior Sophister Engineering Prize
Darragh McKay Wright Prize
Laura Byrne Stanley Elliott Prize
Cormac Fagan Jeffcott Prize
Eoghan Sexton Dimond Payne Memorial Prize
M.A.I.  
Hannah Neary MAI Project Prize in Electronic and Electrical Engineering
Thilo Becker MAI Project Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering (split and shared equally)
Roisin Donnelly MAI Project Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering (split and shared equally)
Roisin Donnelly MAI Stream Prize in Civil, Structural and Environmental Engineering
Stephen Ennis MAI Stream Prize in Computer Engineering
Brian Hughes MAI Stream Prize in Biomedical Engineering
Jared Magrath MAI Stream Prize in Electronic and Computer Engineering
Moyin Otubela MAI Stream Prize in Engineering with Management
Tyron Pretorius MAI Stream Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering (jointly awarded)
Stefan Walshe MAI Stream Prize in Mechanical and Manufacturing Engineering (jointly awarded)
Emil Yonkov MAI Stream Prize in Electronic Engineering
Stephen Ennis The Professor John Fitzpatrick Prize



 

Back to the news